PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
24 lutego 2020

BÓL GŁOWY U PSA.


Wrodzony instynkt psów sprawia, że nie obnoszą się ze swoimi słabościami. Często nie zdradzają swoich dolegliwości. Jak w takim razie rozpoznać ból głowy u pupila?

 

Objawy bólu głowy

przysmaki dla psów MacedWiększość objawów towarzyszących bólowi głowy nie jest charakterystyczna tylko dla tej dolegliwości. Uwagę właściciela zawsze powinno zwracać nietypowe zachowanie czworonoga, takie jak: utrata apetytu, osowiałość, długie drzemki, niechęć do kontaktu z człowiekiem a nawet brak reakcji na imię. Bardzo charakterystycznym natomiast symptomem jest przyciskanie głowy do twardych powierzchni. Pies opiera się lub przyciska głowę do ściany, drzwi, ogrodzenia aby  zmniejszyć bardzo intensywny ból. Duży nacisk może spowodować obrażenia nóg i czaszki.

 

Przyczyny

Ból głowy to najczęściej przejaw innego, poważniejszego schorzenia. Jego przyczyną może być: uraz fizyczny, udar lub przegrzanie, zatrucie substancjami chemicznymi, spożywanie zbyt dużej ilości soli a nawet długotrwały hałas oraz poważniejsze stany, takie jak woda w mózgu, infekcja lub zapalenie czy nowotwór. Zdarza się także, że ból pojawia się w wyniku spacerów w zbyt ciasnej obroży lub naciągnięcia mięśni szyi, gdy pies na smyczy mocno ciągnie.

 

Co robić?

przysmaki dla psów MacedPierwsze, co właściciel może zrobić przy tego typu objawach to zapewnić psu spokojne, ciche miejsce z odpowiednią temperaturą oraz dostępem do świeżej wody. Jeśli po dwóch dniach nic się nie zmieni, należy niezwłocznie udać się do weterynarza w celu dokładnej diagnostyki. W codziennym funkcjonowaniu z psem dobrze jest zwracać uwagę na wentylację pomieszczeń, w których przebywa czworonóg (zwłaszcza w świeżo malowanych przestrzeniach). Warto także odpowiednio dopasować obrożę, lub zamienić ją na szelki.

 

 

Dbajmy o dobre samopoczucie naszych pupili, aby ich życie z nami było beztroskie oraz szczęśliwe. Pamiętaj: pies nie powie Ci, jeśli coś mu dolega- jako właściciel obserwuj uważnie swojego zwierzęcego przyjaciela!

Udostępnij:

zobacz także