PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
25 listopada 2018

Jak zadbać o psa zimą?

Mróz, śnieg, deszcz, wiatr - to naturalne następstwa jesieni oraz zimy. To trudny czas dla psów i ich opiekunów. Sprawdź co zrobić aby ten chłodny okres nie był zmorą dla Twojego czworonoga!


W odróżnieniu od naszych czworonogów, w chłodne dni potrafimy samemu zadbać o nasz komfort zakładając odpowiednie buty oraz ciepłe ubranie.  Psy natomiast są całkowicie zdani na opiekę człowieka i od niej zależy ich samopoczucie i zdrowie. Bądźmy więc uważni i zwróćmy szczególną uwagę na nasze psiaki w tym trudnym dla nich okresie.

W mroźne dni, najbardziej narażoną na niską temperaturę częścią ciała psa są łapy. Pies zbyt długo przebywający na chłodzie, podobnie jak człowiek zacznie odczuwać dyskomfort termiczny, w pierwszej kolejności będzie on związany właśnie z przemarzaniem łap. Podczas spaceru można zaobserwować sygnały dawane przez czworonoga jak podnoszenie łap, nerwowe zachowanie, drżenie, usilne usiłowanie powrotu ze spaceru, które jednoznacznie dają do zrozumienia, że pies zbyt długo przebywa na mrozie. Powinniśmy sami zadbać aby spacery podczas mrozów ograniczać do psiego minimum oraz umiejętnie odbierać sygnały dawane przez czworonoga.

 

Jak przygotować psa do spaceru?

 Przede wszystkim, przed wyjściem na spacer nie „przegrzewać” psa poprzez np. aktywną zabawę w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe doprowadzanie do spadku temperatury psiego ciała, np. poprzez otwarcie okien w pomieszczeniu gdzie przebywa czworonóg lub wpuszczenie psa na chwilę przed spacerem do pomieszczenia o niższej temperaturze jak garaż lub przedsionek. Podobnie jak u człowieka, w momencie wyjścia na niską temperaturę w sytuacji gdy ciało jest rozgrzane może dojść do powikłań chorobowych.

 

Jak pielęgnować psa zimą?

Pielęgnacja psa zimą  to przede wszystkim pielęgnacja psiej sierści. Tak jak u człowieka skóra, tak u psów sierść jest naturalna barierą i to właśnie jej musimy poświęcić najwięcej uwagi.

Używajmy szamponów i odżywek z dużą zawartością substancji natłuszczających, takich jak lanolina, olej palmowy lub kokosowy. Dobrze natłuszczony, również odżywiony  włos będzie dużo mniej podatny na przylepianie się do niego śniegu lub lodu. Uwagę powinniśmy zwrócić zwłaszcza na miejsca szczególnie narażone na tego typu przypadłości (włosy na łapach które w miarę możliwości możemy podciąć i firanki pod brzuchem) – tam nakładajmy najwięcej natłuszczających preparatów.

Na chodnikach zimą rozsypywana jest sól i ona również wyrządza dużo szkód psim łapom. Mogą wtedy występować ropnie, owrzodzenia lub bolesne otarcia. Aby temu zapobiec, najlepiej  posmarować opuszki łap specjalną maścią, wazeliną lub innym tłustym preparatem z dodatkiem lanoliny – skutecznie ochroni i zapobiegnie bolesnym kłopotom.

 

Co robić aby pies nie zmarzł szybko na spacerze?

 Najlepszym sposobem na rozgrzanie psiego ciała jest ruch! Aktywność powinna być dostosowana do rasy, wielkości i temperamentu psa, a jak wiemy z tym bywa różnie.

Wszelkie zabawy typu: znajdź mnie, kto pierwszy przy mecie, szukanie i odnajdywanie zabawek schowanych w kryjówkach, to z pewnością spodoba się naszemu pupilowi i odwdzięczy się nam dobrym, wesołym nastrojem pomimo chłodnej aury. Warto dodać że pies lubi się uczyć, zatem możemy to wykorzystać również we wszelkiego rodzaju zabawach interaktywnych gdzie ruch, zabawa i nauka idą ze sobą w parze. Podczas tego typu rozrywek nie można zapomnieć o psim przysmaku 🙂

 

Zabezpieczamy psie budy i legowiska przed mrozem.

 Nie każdy pies to typowy kanapowiec. Część naszych czworonogów zimuje na co dzień na zewnątrz w swoich małych apartamentach. Podczas chłodnych dni, warto zadbać aby ich budy były dobrze chronione przed mrozem, zapewni to psom spokojny wypoczynek. Najlepiej żeby psia buda nie stała bezpośrednio na ziemi, odizolujmy ją od podłoża naturalnym izolatorem – trocinami lub styropianem.

Jeśli wejście do budy zabezpieczymy np. grubym kocem – zimne powietrze, śnieg i wiatr  nie będzie wpadało do środka.Na etapie budowy lub montażu budy postarajmy się o ocieplenie ścianek budy np. styropianem oraz pokrycie dachu grubą i solidną folią. Jeśli do środka włożymy koc i wyścielimy nim obficie posłanie psu na pewno będzie wygodnie i przytulnie .

Podczas zimy, a szczególnie podczas występujących minusowych temperatur  musimy zadbać o to, aby nasz pies miał swobodę poruszania się, koniecznie miał dostęp do miski z wodą i karmą oraz możliwość w każdej chwili schronienia się w swoim psim domu.

 

Co jeść podczas chłodów ?

Podczas zimy  zadbajmy o bardziej sycący posiłek aniżeli w okresie wiosenno-letnim. Posiłek powinien być bardziej kaloryczny, zatem :

1) Zwiększamy ilość podawanej karmy.

Energia, którą zwierzęta czerpią z pożywienia, pozwala lepiej przetrwać im mroźne warunki. Dlatego wskazane jest zwiększenie dziennej porcji karmy o 20-30 % w porównaniu z dotychczasową ilością. Jednocześnie dostarczajmy psu energii podczas zabawy na zewnątrz z uwzględnieniem ras (rasy małe i miniaturowe oraz psy umięśnione i szczupłe oraz sylwetki ,,wysportowane ‘’ potrzebują zimą więcej energii niż ich więksi koledzy)

Dobrym rozwiązaniem będą przysmaki dla psów, które podawane w rozsądnych ilościach dodadzą psu siły i energii do zabawy.

2) Rozkładamy liczbę podawanych posiłków.

Najlepiej, aby nasz pies otrzymywał 3 mniejsze posiłki na dobę, zamiast 1 dużego. Ważne jest  aby dostarczana energia mogła być  rozłożona równomiernie w ciągu całego dnia. Możemy oczywiście korzystać z  ogólnie dostępnych pełnowartościowych i odżywczo zbilansowanych  karm zarówno suchych jak i mokrych.

3) Unikajmy obfitego żywienia psa przed spacerem.

Karmienia przed spacerem należy unikać u psów z predyspozycją do problemów żołądkowych . Dotyczy to głównie psów dużych ras tj.: dogi niemieckie, dobermany, labradory, owczarki niemieckie czy boksery.

4) Monitorujmy zimą wagę psa.

Niezwykle istotne ponieważ nadmierne zwiększenie ilości karmy może doprowadzić do nadwagi. Narażone są na to szczególnie psy, które nie lubią zimna i aktywności na dworze, a spacer zimową porą jest dla nich koniecznością. Dlatego zwiększając posiłki, zawsze należy dopasować je do rasy psa, jego wielkości i wieku.

Udostępnij:

zobacz także