PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
9 marca 2020

MARCHEW W DIECIE PSA


Marchew to warzywo, które kojarzymy głównie z obrazem puchatego króliczka. W rzeczywistości jednak świetnie sprawdza się jako uzupełnienie diety psów. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

 

Bogate źródło witamin

Przysmaki dla psów MacedMarchew zaraz obok ziemniaków, to jedno z najpopularniejszych polskich warzyw, warto więc wiedzieć, co w sobie kryje. Jej wartości odżywcze doceniane były już w starożytności, szczególnie ze względu na bogactwo witamin.

Marchew to przede wszystkim źródło karotenoidów, czyli przeciwutleniaczy, które zarazem są barwnikami nadającymi marchewce charakterystyczny pomarańczowy kolor. W marchwi znajduje się kilka rodzajów karotenoidów: alfa-karoten, luteina, zeaksantyna, likopen oraz beta-karoten, który jest w istocie prowitaminą A.

Przeciwutleniacze, lub inaczej antyoksydanty, odgrywają nie małą rolę w ochronie organizmu przed działaniem wolnych rodników –  cząsteczek wpływających na powstawanie chorób dietozależnych, w tym niektórych nowotworów. Ich obecność w organizmie wywołuje u psa stres oksydacyjny.

Witamina A, oprócz właściwości antyoksydacyjnych jest niezbędna dla narządu wzroku, skóry oraz do prawidłowego rozrodu. Są rasy, które mają niedobór tej witaminy, do tej grupy należą np. cocker spaniel czy golden retriever.

Oprócz A, marchew zawiera także inne ważne witaminy:

Witamina C – bierze czynny udział w krzepnięciu krwi, chroni przed rozwojem stanów zapalnych, jest również przeciwutleniaczem.

Witamina B1 (tiamina) oraz witamina B2 (ryboflawina)- wpływają na kondycję psa, poziom jego energii oraz umożliwiają prawidłową pracę układu nerwowego.

Kwas foliowy – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, nerwowego, zapewnia prawidłowe podziały komórkowe i przekazywanie materiału genetycznego oraz jest konieczny do produkcji przekaźników nerwowych – serotoniny, która wpływa na apetyt i samopoczucie.

Witamina E – zwiększa odporność, spowalnia  procesy starzenia, może poprawić stan sierści.

Witamina K – zapobiega niedokrwistości oraz anemii.

 

Nieocenione wsparcie błonnika

Marchew, jak wiele warzyw, posiada w swoim składzie błonnik- niestrawną formę polisacharydów. Jakie działanie ma błonnik?

Pomaga zapobiegać zarówno zaparciom, jak i biegunce, ponieważ wspomaga regularne ruchy jelit jednocześnie posiadając właściwości wchłaniające wodę

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – rozcieńcza, wiąże, inaktywuje i usuwa substancje toksyczne i rakotwórcze z pożywienia, stymuluje ruchy robaczkowe jelit i przyspiesza przechodzenie pokarmu przez przewód pokarmowy.

Wspiera procesy odchudzania psa- błonnik nie dostarcza kalorii, ponieważ nie jest wchłaniany. Przez wiązanie wody zwiększa masę pokarmową, wywołując uczucie sytości w psim żołądku. Badania wykazały, że psy karmione wysoką zawartością błonnika w diecie
straciły ponad pięć razy więcej masy tłuszczowej niż psy karmione dietą bez obecności
błonnika.

Pomaga w problemach z gruczołami około-odbytowymi – wspiera ich naturalne opróżnianie, zmniejszając obrzęk.

 

Idealna przekąska i gryzak

przysmaki dla psów MacedO tym, jak ważna jest higiena psich zębów, wspominaliśmy już nie raz. Marchew to naturalny sposób na ich oczyszczanie-  gryzienie surowej może pomóc psom nabłyszczyć zęby a także utrzymać je mocne, ze względu na konieczność długiego żucia potrzebnego do zjedzenia tego warzywa. Każdy psiak posiada naturalną potrzebę gryzienia- marchew to świetny zamiennik gryzaków- nie tylko dostarcza zdrowia, ale też dużo zabawy! Pokrojona w talarki nadaje się również na przysmak treningowy- nie jeden psiak za słodycz marchewki wykona wiele poleceń.

 

Jak podawać psu marchewkę?

Surową lub gotowaną. Przygotowane puree lub wyciśnięty sok to świetny dodatek do wzbogacenia zwykłej karmy. Małe psy oraz te, które mają problemy z gryzieniem powinny otrzymywać ją w gotowanej postaci, bądź pokrojoną na kawałeczki wielkości kęsa, co zmniejsza ryzyko zadławienia. Przy większych psach nie ma takiego problemu- duża marchew zapewni bezpieczną rozrywkę na dłuższy czas.

 

Na co uważać

Warto pamiętać o dokładnym umyciu lub obraniu marchewki- brud na jej powierzchni może się okazać szkodliwy dla psa. Zaleca się nie przekraczać ilości 2 dużych marchewek dziennie. Właściciele białych ras muszą być świadomi, że barwniki z marchwi wpływają na przebarwienia skóry oraz futra.

Udostępnij:

zobacz także