PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
8 maja 2018

Na czym polega prawidłowa dieta dla psa?

Dobra dieta dla psa to taki sposób żywienia, dzięki któremu dostarczymy naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej dla czworonoga ilości. To, co, ile i kiedy pies powinien jeść zależy od jego wieku, stanu zdrowia i aktywności.


Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak żywić naszych czworonożnych przyjaciół, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie. Stajemy przed dylematem – karma ze sklepu czy posiłki przygotowane w domu. To, jaki sposób żywienia ostatecznie wybieramy zależy zazwyczaj od czasu, jaki możemy na to poświęcić.

Indywidualne potrzeby a psia dietajaka dieta dla psa karma mięso

Gotowanie dla psa jest nie lada wyzwaniem, bo pies – tak jak my – potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, by być w dobrej kondycji psychofizycznej. Co to tak naprawdę znaczy? Przede wszystkim w diecie psa powinny być obecne wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze – białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz makro- i mikroelementy. Przygotowując posiłek dla pupila domowym sumptem warto skonsultować się ze specjalistą od psiego żywienia lub poczytać fachową literaturę, która pozwoli nam przygotowywać posiłki zawierające odpowiednie proporcje konkretnych składników, a więc należy dowiedzieć się, ile procent w obiedzie pupila powinno być mięsa (pamiętajmy, że psy to naturalni mięsożercy, więc serwowanie naszemu milusińskiemu wegetariańskiej diety nie jest najlepszym pomysłem), a ile  pozostałych składników. Czy i kiedy podawać psu olej jako dobre źródło kwasów wielonasyconych? Albo: ile i jakie mięso (gotowane, suszone, a może surowe?) powinniśmy uwzględnić w diecie czworonoga? Na te i wiele innych pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dieta psa jest bardzo indywidualną sprawą. Innych składników potrzebuje szczeniak, który rośnie, innych staruszek, a jeszcze czego innego pies alergik.

Domowy posiłek – poważna sprawa!jaka dieta dla psa obiad talerz

Jakby na to nie patrzeć, domowe żywienie pupila wymaga sporych nakładów czasowych, bo z jednej strony należy wyposażyć się w fachową wiedzę, z drugiej znaleźć czas na przygotowanie posiłków. A muszą być one gotowane specjalnie dla psa – powinny zawierać odpowiednie surowce (np. 30% mięs, źródło węglowodanów, warzywa i owoce), nie należy dodawać cukru i przypraw z ludzkiego stołu.

Na pewno nie jest też najlepszą opcją podawanie zwierzakowi tzw. resztek z naszego obiadu. Wiele osób dziwi się: jak to, przecież skoro ja to jem, to przecież nie może szkodzić psu! No niestety może, bo pies ma inny przewód pokarmowy i inne potrzeby żywieniowe, więc podając mu pozostałości z obiadu ryzykujemy, że ostatecznie nie otrzyma tych składników pokarmowych, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo, niektóre produkty stosowane w naszej diecie, mogą być toksyczne dla psa, np. cebula, rodzynki czy czekolada.

Biorąc to wszystko pod uwagę, optymalnym rozwiązaniem wydaje się zaufanie profesjonalistom. W sklepach znajdziemy bardzo bogatą ofertę karm dla psa, jednak wybór najlepszej nie jest wcale łatwą sprawą.

 

Jedzenie ze sklepu? Patrz na skład!jaka dieta dla psa karma miska

Karmy dla psów możemy podzielić w zasadzie na dwa rodzaje – suche w postaci granulatu i mokre, które kupujemy zazwyczaj w puszkach lub saszetkach. To, które wybierzemy zależy od preferencji pupila, często od zaleceń lekarza weterynarii, a także od ich składu, który zawsze jest podany na opakowaniu. Bez względu na to, co nasz pies najlepiej lubi, pamiętajmy, aby miał stały dostęp do czystej wody pitnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku karm suchych.

Dobrze zbilansowana karma dla pupila to podstawa. Dlatego decydując się na nią należy bardzo uważnie czytać etykiety dotyczące składników. Zasada jest prosta: im mniej konserwantów, polepszaczy smaku i sztucznych barwników – tym lepiej.

Najważniejszym składnikiem psiej diety jest białko, a więc mięso. To właśnie ono daje psu siłę i energię, jest budulcem mięśni i kości, uczestniczy w procesach trawiennych i immunologicznych, a także dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów.

Dogway opracowując autorskie receptury przysmaków dla psów konsultuje się ze specjalistami nie tylko od psiego żywienia, lecz także z lekarzami weterynarii, dlatego mamy pewność, że to, co oferujemy naszym czworonożnym przyjaciołom jest dla nich po prostu zdrowe i smaczne.

 

Udostępnij:

zobacz także