PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
17 stycznia 2020

Na ratunek zębom, czyli o higienie jamy ustnej psa

Jak dbać o psie zęby i jakie grożą im choroby. Przysmaki wspomagające pielęgnację jamy ustnej czworonoga.


Pies używa ich do jedzenia, zabawy oraz obrony. Zęby, bo o nich mowa,  to jeden z najważniejszych narządów czworonoga. Każdego dnia wykonują ciężką pracę, przez co narażone są na różne dolegliwości.

 

Choroby  jamy ustnej oraz ich przyczyny

przysmaki dla zwierząt MacedCo czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, a ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Niestety, wielu właścicieli nie postrzega ich jako poważnego problemu zdrowotnego.

Złamania i starcia zębów powstają najczęściej w skutek gryzienia nieodpowiednich przedmiotów, takich jak buty, czy butelki. Wielokrotnie także twardość piłek oraz gryzaków nie jest odpowiednio dostosowana, przez co świetna zabawa może zamienić się dla naszego pupila w bolesny koszmar. Podczas złamania zęba, dochodzi do obnażenia miazgi, co może prowadzić do powstania zgorzeli lub ropnia okołowierzchołkowego. Konsekwencją zbyt późnej reakcji w skrajnych przypadkach może być sepsa, czyli  zakażenie krwi.  Częściej niż do złamań dochodzi u czworonogów do rozwinięcia się chorób przyzębia. O ile proces odkładania się kamienia jest naturalny, o tyle brak odpowiedniej higieny doprowadza do uformowania zbyt dużej płytki bakteryjnej. W konsekwencji tego pojawia się stan zapalny  dziąseł a szyjki zębowe ulegają odsłonięciu. Warto zauważyć, że bakterie z psiej jamy ustnej przechodzą do wnętrza organizmu z każdym przełknięciem śliny, co przy długotrwałym procesie grozi chorobami serca, wątroby oraz nerek.

 

Reksio nie chce jeść- objawy i profilaktyka

Obserwacja zachowań psa pozwala na szybką reakcję właściciela. Najczęstsze objawy sugerujące nieprawidłowości ze strony jamy ustnej to m.in.: niechęć do jedzenia i brak apetytu, żółty lub brązowy nalot na powierzchni zębów tuż przy linii dziąseł, nieprzyjemny zapach z pyska oraz obrzęknięte i krwawiące dziąsła. Gdy tylko zauważysz je u swojego psa, niezwłocznie udaj się do weterynarza!

Najważniejsze pytanie brzmi: jak zapobiegać chorobom zębów i pomóc psiakowi czuć się dobrze?

przysmaki dla psów MacedOto 3 najważniejsze wskazówki w drodze do hollywoodzkiego uśmiechu naszego psa.  Po pierwsze dieta- obecność dobrej jakości, suchej karmy pozwala mechanicznie ścierać kamień nazębny. Po drugie szczotkowanie. W sklepach zoologicznych dostępne są szczotki oraz pasty przeznaczone dla czworonogów. Regularne szczotkowanie ma bardzo pozytywny wpływ na estetykę, ale przede wszystkim na zdrowie psich zębów. Początkowo czworonożny przyjaciel nie będzie zadowolony z nowo wprowadzonego zabiegu, więc warto uzbroić się w cierpliwość i nie zrażać. Po trzecie przekąski funkcjonalne, czyli połączone przyjemnego z pożytecznym.

 

Coś na zdrowy ząb!

Przysmaki dentystyczne mają odpowiednio opracowany kształt, który zwiększa zasięg czyszczenia. Ich twardość dopasowana jest do psich zębów- zaspokajają potrzebę gryzienia bez ryzyka połamania lub starcia. Jednak największą  zaletą są dodatki funkcjonalne perfekcyjnie wspierające cały proces, bogate w witaminy oraz zwalczające bakterie.

W trosce o psi uśmiech przygotowaliśmy dwie propozycje.

 Chrupak dentystyczny z zieloną herbatą, która  hamuje wzrost bakterii w układzie pokarmowym, oczyszcza organizm z toksyn. Zawiera witaminy A, B, C, E, sole mineralne oraz wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluorek i garbniki.

Gryzak dentystyczny dentix o średniej twardości,  wspierający zdrowie zębów i dziąseł. Źródło witamin z grupy B, D i E

Udostępnij:

zobacz także