PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
3 grudnia 2018

Pies wegetarianin - czy to możliwe?

Pies w odróżnieniu od kota zjada wszystko – jego dieta może składać się tylko z mięsa lub tylko z warzyw, co w przypadku kota jest niemożliwe, ponieważ ten bez mięsa najzwyczajniej nie mógł by żyć.


Psy są z natury zwierzętami wszystkożernymi. Zapewne pies wegetarianin brzmi dla większości z nas  dziwnie.

Od ostatnich 15 tysięcy lat psy żyją obok i z człowiekiem, dzięki czemu, tak samo jak ludzie ewoluowały. Człowiek w tym czasie przeszedł drogę od paleolitu – łowcy, do warunków agrarnych – zbieracza pożywienia. Pies, towarzyszący człowiekowi w tym czasie, stopniowo, dostosowywał się do nowej rzeczywistości . Czy jest tak i teraz?

Jednak wegetarianizm tj. dieta bez produktów mięsnych i weganizm dieta bez produktów pochodzenia zwierzęcego, również mleka, jajek itp. zdobywają coraz więcej  zwolenników  i pochlebnych opinii.

Czy to dobry pomysł?

Jeśli taki przyjdzie do głowy właścicielowi psa – najlepiej skonsultować to z naszym weterynarzem, a jeszcze lepiej z psim dietetykiem – zna naszego pupila najlepiej, w porę może wykryć ew. nieprawidłowości i na czas zauważy możliwe niepokojące sygnały (jeśli takowe się pojawią).

Po przeanalizowaniu stanu zdrowia pieska, jego wieku, poziomu aktywności i predyspozycji do różnych chorób doradzi, czy żywienie bezmięsne będzie dla niego dobre, bezpieczne i zasadne.

Pies, podobnie do innych mięso – i wszystkożernych zwierząt, czerpie większość swoich potrzeb energetycznych z białka zwierzęcego.

Czy specjaliści weterynarze maja powody do obaw w diecie bezmięsnej? Mogą obawiać się tego, że pies wegetarianin nie będzie miał dostarczonych wszystkich potrzebnych składników w zbilansowanych proporcjach…Jest taka możliwość, jeśli menu opracowywałby samodzielnie amator czy niedoświadczony właściciel psa. Ale jeśli postawimy na dobrze zbilansowane suche karmy wegetariańskie, psu nie stanie się nic złego.

A co jeśli to nie nasze kreatywne poszukiwanie nowinek żywieniowych  – a ratunek żywieniowy dla naszego psiaka?

Jeśli mamy w domu alergika, a tych ostatnimi czasy nie brakuje… i jest uczulony na wieprzowinę,  kurczaka, wołowinę, ryby… niekiedy okazuję się, że każde białko zwierzęce wywołuje alergię. W takich sytuacjach karma wegetariańska nie jest fanaberią, ale jedynym sposobem, aby pies był zdrowy.

Kolejny wątek w naszej wegetariańskiej analizie stanowią przekąski.., a może tak właśnie w przekąskach podawać psu warzywa? Nieważne, czy karmimy  pupila karmą vege, czy nie – bezmięsne przekąski możemy podać przecież każdemu psu.

Na przykład marchewka, dynia – obie zawierają mnóstwo beta-karotenu niezbędnego dla wzorku i skóry, dynia zawiera niewiele tłuszczu i dużo błonnika, zatem z korzyścią dla smukłej i  wysportowanej sylwetki. Obie smaczne, do chrupania, idealne jako nagroda podczas zabaw.

Idźmy dalej:  np. len, brokuły, buraki.. dają słodycz, a psy rozpoznają i lubią słodki smak – często to takie same łasuchy jak ich opiekunowie 😉

Niskokaloryczne, a więc pies nie utyje, zawierają szeroką gamę pierwiastków, magnez, potas, mikro i makroelementów, dobrych kwasów tłuszczowych, witamin, wprowadzają urozmaicenie, a co istotne i warte uwagi, możemy podać w różnych formach: tarte, gotowane, surowe, suszone itd.. inwencja jak zaserwować zależy tylko od opiekuna  😉

Zdrowy rozsądek podpowiada, że dla psa głównym pokarmem jest mięso. Praktyka pokazuje jednak, że zbilansowana dieta psa powinna zawierać w sobie oprócz produktów zwierzęcych także bogate w składniki mineralne oraz witaminy rośliny. W przypadku zawężenia diety czworonoga tylko do produktów mięsnych, mogą wystąpić komplikacje np. niedobory (najczęściej witamin i białka roślinnego). Wydaje się zatem, że najlepsza to dieta mieszana, jak zalecają jednak psi dietetycy – dieta mieszana z przewagą produktów mięsnych.

Zatem jak żywić psa, co podawać, czym karmić, wyeliminować mięso czy jedynie ograniczyć na rzecz warzyw w np. dodatkach, przysmakach? Pytania rodzące się z mody, potrzeb czy indywidualnych pomysłów właścicieli psów? Jedno jest pewne – układ pokarmowy psa bardzo różni się od ludzkiego i przenoszenie wszelkich nawyków żywieniowych lub diety z właściciela na czworonoga nie zawsze jest dobrym pomysłem!

Udostępnij:

zobacz także