PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
7 lutego 2020

POZNAJ PSA: AMERICAN STAFFORDSHIRE TERIER


Lojalny przyjaciel o wyglądzie mordercy, czyli w dzisiejszym wpisie złamiemy stereotypy o american staffordshire terier. Wielu z nas kojarzy tą rasę z dużymi, niebezpiecznymi zwierzętami. Jaka jest prawda?

Rys historyczny

przysmaki dla psów Maced

Choć amstaff to pies amerykański, jego przodkowie pochodzą ze średniowiecznej Anglii. Właśnie tam amstaffy były wykorzystywane do walk z bykami, a następnie do walk psów.

W XIX wieku trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie również początkowo hodowano je do walk. Niektórzy hodowcy zauważyli jednak, że są to nie tylko zwierzęta silne i waleczne, ale także bardzo lojalne oraz rodzinne i właśnie na tych cechach zaczęli skupiać się w swoich hodowlach, stopniowo eliminując agresję amstaffa. Tak powstał american staffordshire terier.

 

Amstaff, jak on wygląda?

Psy tej rasy to zwierzęta dochodzące do 35 kg wagi. Charakteryzuje je proporcjonalna, wysportowana sylwetka z szeroką, dość długą klatką piersiową i krótkim grzbietem. Sierść amstaffa jest krótka, sztywna i lśniąca a umaszczenie bardzo zróżnicowane- najczęściej czarne, płowe lub niebieskie, ale bywa naznaczone białymi lub ciemnymi plamami i pręgami. Zdarza się, że amstaffy są posiadaczami zjawiskowych, błękitnych oczu.

 

Łagodny i towarzyski

Przysmaki dla psów MacedAmstaff to pies kochający i oddany swojemu właścicielowi, ale jego charakter zależy przede wszystkim od człowieka. W wychowaniu amstaffa konsekwencja i poświęcenie mu należytej uwagi są kluczem do sukcesu. Z natury psy te mają łagodne usposobienie i są bardzo wrażliwe, stosowanie więc kar cielesnych lub duża surowość wychowania nie wpłyną na nie korzystnie. Może to wzbudzić w zwierzęciu strach, co za tym idzie potrzebę samoobrony oraz agresję. Amstaffy szybko się uczą już jako szczenięta. Na uwagę zasługuje również fakt, że są wyjątkowo cierpliwe w stosunku do dzieci i potrafią się z nimi bawić godzinami.

 

Dla kogo amstaff?

Właściciel czworonoga tej rasy musi zapewnić mu odpowiednią porcję dziennego ruchu oraz uwagi. Dzięki odpowiedniej tresurze opartej na systemie nagród oraz systematyczności, amstaff będzie wiernym przyjacielem całej rodziny. Przed adopcją lub zakupem tego czworonoga warto sprawdzić, czy pochodzi z legalnej hodowli lub zaznajomić się z jego historią. Jak każdy pies, w pełnym miłości domu, traktowany jako pełnoprawny członek rodziny, okaże się lojalnym towarzyszem życia.

Udostępnij:

zobacz także