PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
29 lipca 2020

POZNAJ PSA: BULTERIER


Krótki rys historyczny

Bulteriery to jedna z czterech raz terierów w typie bull, wychodowana do wykorzystywania w nielegalnych walkach psów.  Uważa się, że powstała z połączenia teriera, buldoga, dalmatyńczyka oraz pointera. Za ojca rasy przyjmuje się Johna Hinksa, który ustanowił pierwszy wzorzec rasy oraz wprowadził ją na wystawę w 1862r.

 

Mocna elegancja

Przysmaki dla psów MacedBulteriera nie da się pomylić z żadnym innym psem. Charakterystyczna w jego wyglądzie jest jajowata głowa, z maleńkimi skośnymi oczami i niewielkimi trójkątnymi uszami. W momencie gdy pies wykazuje zainteresowanie kimś albo czymś, stawia je prosto i pionowo. Nos psa zawsze jest czarny a zgryz – oczywiście mocny.  Idealna głowa powinna być doskonale wypełniona pod oczami, jajowata z profilu i en face. Sylwetka w zarysie zdecydowanie bardziej owalna, proporcjonalna. Bulterier sprawia ogólnie wrażenie mocno zbudowanego, silnego psa.
Najczęściej występujące odmiany kolorystyczne to biały (ze znaczeniami lub bez), pręgowany, czarny pręgowany (często błędnie określany jako czarno-biały), tricolor oraz rudy (w różnym stopniu nasycenia od czerwieni do płowego).

 

Inteligentny uparciuch

Bulteriery stworzone zostały do walk psów, jednak aktualni przedstawiciele rasy nie wykazują zachowań agresywnych. Są to psy o spokojnej, zrównoważonej psychice, jednak wszystko zależy od wychowania. Tresura tej rasy jest wymagana od wieku szczenięcego, małe bulki kochają kontakt z innymi psami, jednak w zabawie potrafią być nachalne i uciążliwe, dlatego powinny być pod kontrolą właściciela. Socjalizacja, jak w przypadku każdego psa, to ważny element dorastania pupila. Chociaż bulki są uparte, właściciel musi wykazać się cierpliwością oraz konsekwencją w tresurze. Przemoc i krzyk wobec tej rasy, są całkowicie zabronione, jednak stanowczość obowiązkowa. Bulteriery potrzebują dobrej motywacji do wykonywania ćwiczeń-w formie przysmaku lub zabawy.

Błędna jest opinia, że rasa ta nadaje się do mieszkania na zewnątrz w celu pilnowania domu. Bulteriery lubią kontakt z człowiekiem i bardzo przywiązują się do rodziny, nie mogą także zbyt długo pozostawać same, ponieważ mocno odczuwają tęsknotę. Pozbawione bliskiej interakcji z człowiekiem stają się zamknięte w sobie i zdziczałe. W stosunku do ludzi są bardzo przyjazne, jednak w kontaktach z dziećmy, przez nieuwagę, mogą być niedelikatne. Nie jest to jednak reguła, w wielu domach bulki wychowują się wraz z bobasami.

 

Problemy zdrowotne i pielęgnacja

Przysmaki dla psów MacedNietypową cechą bulterierów jest duża odporność na ból, przez co ciężko jest szybko zauważyć, że psiakowi coś dolega. Z najczęstszych problemów zdrowotnych tej rasy należy wymienić problemy z oczami, w tym infekcje. U tych psów równie wrażliwa jest skóra, podatna na  różnego typu alergie. Utrzymanie bulteriera to dosyć kosztowna sprawa, szczególnie ze względu na potrzeby żywieniowe. Psy tej rasy są en energiczne i umięśnione, co wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na białko oraz suplementację. W pielęgnacji do zrobienia jest niewiele- sierść bulteriera wymaga kąpieli średnio raz na dwa tygodnie oraz wyczesywania gumową szczotką lub specjalną rękawicą z odrobiną wody, w celu usunięcia martwych włosów. Szczególną uwagę należy zwrócić na pazury- mają tendencję do szybkiego wzrostu i należy je regularnie podcinać. Oczywiście zabieg ten można wykonywać samodzielnie w domu, jeśli od szczenięctwa pies zostanie przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Dla kogo bulterier?

Nie poleca się tej rasy, dla osób, które nigdy nie miały pod opieką psa. Najlepszy będzie właściciel doświadczony i  konsekwentny. Jeśli spędzamy całe dnie poza domem i nie mamy możliwości zabierania psa, bulterier to nie jest rasa dla nas.  Psy te mogą żyć w mieszkaniu, pod warunkiem, że będą miały zapewnioną odpowiednią porcję ruchu oraz atrakcji.

Udostępnij:

zobacz także