PSI BLOG

Solidna porcja eksperckiej wiedzy o psach, którą dzielą się z nami najlepsi specjaliści – dietetycy i weterynarze.

dogway pies husky blog
18 marca 2019

PSIE SPORTY - RUCH DOBRY NA WSZYSTKO!

Odpowiednia ilość ruchu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy każdy pies nadaje się do uprawiania sportów? Jaka dyscyplina sportowa dla psów jest najciekawsza? Od czego zacząć sportową przygodę z psem? Wyjaśniamy!


Wiosna tuż tuż… nadchodząca pora roku zachęca do wyjścia z domu, zaprasza do spacerów, podziwiania uroków przyrody i oczywiście ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Po zimowej przerwie, odpoczynku w domowym zaciszu i leniuchowania na kanapie, wyjdźmy z naszym pupilem i zaczerpnijmy wiosennego, rześkiego powietrza.

W końcu sport to zdrowie, a w zdrowym ciele zdrowy duch! Psy są z natury zwierzętami aktywnymi, wymagającymi dużo ruchu i sportu, dlatego nie ograniczajmy się tylko do spacerów. Zróżnicowanie aktywności fizycznej zapewni naszemu pupilowi dynamiczny i zdrowy rozwój, dłuższe życie, a szeroki wybór różnych aktywności i dyscyplin sportowych pozwoli dostarczyć atrakcji i psu i opiekunowi. Pamiętajmy, że korzystanie z dyscyplin sportowych z naszym pupilem to obopólna korzyść – zapewnia ruch każdej ze stron, a w końcu sport to zdrowie, a tego nigdy za wiele.

Odwołując się do historii, łatwo zauważymy związek konkretnej rasy z rodzajem aktywności i tak przykładowo:  beagle nie zostały stworzone do leżenia na kanapie w małym mieszkanku w bloku. Rasa ta przeznaczona była do wielogodzinnych polowań w sforach głównie na lisy i króliki. Pudle też hodowane były jako psy polujące na ptactwo wodne. Rottweilery pracowały jako psy stróżujące i pasterskie, a dalmatyńczyki jako psy gończe. W XIX w., głównie wśród brytyjskiej arystokracji, wykorzystywano dalmatyńczyki jako psy karetowe. Ich zadaniem było odstraszanie potencjalnych napastników i złodziei. Zatem każda rasa ma swoje predyspozycje i chociaż czasy przeszłe już za nami nie możemy zapominać, że ruch czy sport u dużego psa może być podobnie aranżowany u małego psiaka.

Psy to indywidualiści, więc istnieją różnice między nimi nawet w obrębie tej samej rasy. Psy ras spokojnych, o typowo niewielkiej aktywności, mogą zaskoczyć nas tym, jak bardzo lubią się bawić, natomiast psy ras aktywnych, mające zwykle mnóstwo energii, mogą być spokojniejsze niż oczekujemy. Poza rasą, należy także wziąć pod uwagę styl życia psa oraz jego wiek. Jeśli mamy  w domu psa dorosłego, który niedawno znacznie przybrał na wadze, może to być oznaką, że nie ma on wystarczająco dużo ruchu w stosunku do zalecanej ilości przyjmowanych kalorii. Jeśli jednak nasz pies jest starszy i nie jest już w stanie biegać lub chodzić tak szybko jak kiedyś, być może trzeba rozważyć, czy jego zwyczajowa forma ruchu nie jest zbyt męcząca. A jeśli mamy rozbrykanego szczeniaczka, może zaskoczyć nas to, że nawet szczenięta mogą przesadzić z ilością ruchu (chociaż one chyba o tym nie wiedzą!). Pamiętajmy, że wszystkie psy – niezależnie od rasy lub jej braku, niezależnie od wieku, jak również miejsca pobytu: czy to miasto czy wieś, ogród czy budynek  – wszystkie psy potrzebują ćwiczeń fizycznych. Najważniejsze to dostosowanie ilości ruchu naszego podopiecznego   do jego możliwości oraz – w razie jakichkolwiek wątpliwości – konsultacja z lekarzem weterynarii.

Psy potrzebują ruchu, aby pozbyć się nadmiaru energii. Są również dzięki temu spokojne i posłuszne. To także wspaniała okazja, by umocnić więzi z psem i samemu trochę się poruszać. Dobrze czujemy się z ludźmi, którzy podzielają te same zainteresowania co my i lubią spędzać czas w podobny sposób. Psy zaś pod tym względem niczym się od nas nie różnią. Kiedy brak nam czasu, aby zapewnić psom tyle ruchu, ile potrzebują, zachęćmy je do częstego aportowania. Rozładowują w ten sposób nadmiar energii i dostaną niewielki zastrzyk energii. Warto nawet w przypadku braku wolnego czasu,  zapewnić psu dawkę ruchu, zmęczenia i wybiegania się. Zwykle im pies jest młodszy, tym więcej potrzebuje ruchu. Ma na to wpływ również rasa zwierzaka, jednak wszystkie potrzebują się wybiegać, by mogły być zdrowe, szczęśliwe i odnosić sukcesy podczas szkoleń czy zawodów sportowych.

Wśród różnych bardziej i mniej aktywnych sportów możemy wybrać odpowiedni dla naszego psa i dla nas również 😉

Najpopularniejsze sporty dla psów: Istnieje wiele sportów dla psów, z których każdy oferuje różne korzyści, a także wymaga pewnych umiejętności i zdolności. Jest też coraz więcej organizacji oferujących zajęcia ruchowe dla psów. Oto przykłady kilku takich zajęć:

Coursing – są to wyścigi psów na torze, polegające na gonieniu za atrapą ofiary, która ciągnięta jest po ziemi. W tej dyscyplinie bardzo dobrze sprawdzają się charty.

Ćwiczenia ruchowe Agility, polegają na tym, że pies musi przejść przez tor przeszkód najszybciej jak potrafi, zgodnie z  poleceniami opiekuna. To bardzo wszechstronne i popularne zajęcie poprawia zwinność, gibkość i umiejętności słuchania u Twojego pupila. Agility to tak naprawdę tor przeszkód dla psa. Konkurencja polega na bezbłędnym pokonaniu przez psa specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Dyscyplina wymaga świetnej komunikacji pomiędzy psem, a opiekunem, który może porozumiewać się z psem jedynie za pomocą słów i gestów. W tej konkurencji świetnie sprawdzają się między innymi psy rasy border colie, golden retriever, sznaucer miniaturowy czy west highland white terier.

Canicross czyli bieganie z psem – jest dyscypliną sportu zaprzęgowego, wymagającą większej wytrzymałości ,gibkości oraz szybkości. Polega na bieganiu z psem upiętym na specjalnej uprzęży, do której przymocowana jest linka, a na jej końcu znajduje się człowiek ciągnięty przez czworonoga. Pies biegnie przed nami, czym pomaga nam w biegu. W tej dyscyplinie świetnie sprawdzają się – malamuty, husky, charty, pointery czy samojedy.

Dogtrekking – jest to dyscyplina podobna do Canicrossu, z tą różnicą, że zamiast biegania pokonujemy długie spacery. Można go uprawiać sportowo lub rekreacyjnie. Opiekunowie, którzy mają mniejsze lub mniej energiczne psy, mogą spróbować łatwiejszej odmiany tego sportu, jaką jest Caniwalk. Jego zasady są podobne, tyle że chodzimy, a nie biegamy.

Kolejny rodzaj sportu to zabawa w posłuszeństwo (Obedience) – sprawdza zdolność Twojego psa do chodzenia przy nodze, skakania, aportowania oraz nawiązywania kontaktów z innymi psami i ludźmi.  Szczególnie nadaje się dla psów lżejszych, jest mniej męczący fizycznie, ale równie wymagający i można go łączyć z muzyką, co znane jest również jako „Taniec z psem”,  niezwykle popularne zwłaszcza u aktywnych aerobowo opiekunek psów. Posłuszeństwo sportowe. To dyscyplina, która wymaga wzajemnej współpracy psa ze swoim opiekunem. Pies wykonuje komendy np. siad, waruj, przeskok przez przeszkodę, a sędzia ocenia jakość i tempo wykonania, jak i również to czy pies wykonuje zadania chętnie i radośnie.

Flyball to prosty tor przeszkód, który pies powinien pokonać bez poleceń, a na jego końcu złapać piłkę i przejść przez tor w przeciwnym kierunku tak szybko, jak to możliwe. Sport ten, uprawiany przez drużyny złożone z czterech psów czyli wyścigi równoległe psich sztafet, zapewnia współzawodnictwo i mnóstwo  ciekawej zabawy, obejmuje bieganie, skakanie, łapanie i znajdowanie. Ten rodzaj sportu jest idealny dla najaktywniejszych czworonogów.

Te i wiele innych dyscyplin sportowych dla naszych pupili to świetna okazja do nagradzania za świetne wyniki, zarówno za te częściowe jak i finałowe. Zdrowym i smacznym rozwiązaniem jest nagroda w postaci mięsnych przekąsek marki Dogway, np. kabanosiki, suszone mięso wołowe, czy kość prasowana. Smaczna przekąska ucieszy i zachęci do dalszych treningów i rywalizacji sportowej.

Na początek naszej sportowej przygody wybierzmy dyscypliny w zależności od temperamentu i aktywności naszego psa. Jeśli lubi umiarkowany ruch to nie forsujmy na początek, a jeśli nasz pies lubi ruch, biega, skacze i jest żywym srebrem, dajmy mu pole do popisu i szaleje do woli i ku naszej uciesze.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem uprawiania sportu z psem? Przed decyzją o uprawianiu sportu z naszym psem, pamiętajmy o jego wieku, kondycji fizycznej oraz naturalnych predyspozycjach oraz o tym co lubi i sprawia mu przyjemność . Zanim rozpoczniemy treningi, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, który dokładne zbada naszego psiaka. Bardzo ważne jest, aby również pamiętać, że może być konieczne dostosowanie diety do poziomu wprowadzanej aktywności i podawanie wysokoenergetycznej karmy. Na rynku istnieje wiele karm dla psów bardzo aktywnych. Ale chociaż to nowe, wspólne doświadczenie jest zabawne i ekscytujące, uważajmy, żeby nie przesadzić i nie przeforsować psa, w końcu ma być przede wszystkim przyjemnie. Nauczmy się odczytywać reakcje naszego pupila na nowy poziom aktywności. czy np. nie jest mu za gorąco i czy się nie przemęcza, czy oddycha ciężko.

Pamiętajmy, że nasz przyjaciel, tak samo jak my, potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowych wyzwań – więc przede wszystkim dobrze się bawmy!

Sport jest dobry na wszystko!

Udostępnij:

zobacz także