Od tego, czy nasz pupil jest prawidłowo czesany, zależy nie tylko jego uroda, ale czasem i zdrowie. Niestety wielu właścicieli czworonogów zwyczajnie nie potrafi czesać swoich psów.4 najważniejsze zasady wyczesywania w domu
I Czesanie psa zaczynamy już od wieku szczenięcego - maleńki pies powinien być przyzwyczajany do czesania i innych zabiegów pielęgnacyjnych już od pierwszych chwil w naszym domu. Najlepiej, by czesanie nie odbywało się „na śpiąco”, lecz by był świadomy tych codziennych czynności. Pamiętajmy, że każdy dzień bez czesania to nowy kołtunek, każda kąpiel to nowy filc, gdyż puchowe futro szczeniaka jest często bardziej kłopotliwe w utrzymaniu, niż włos dorosłego osobnika. Nie wyczeszemy go włosianą szczotką, gdyż nią można jedynie nabłyszczać i przygładzać wierzchnie włosy. Aby czesanie było prawidłowe, musimy zaopatrzyć się w solidny grzebień i szczotkę. Tylko dzięki tym narzędziom możemy prawidłowo wyczesać psa. Najlepiej przystępując do czesania, postawić malucha na podwyższeniu – stole, szafce czy pralce, by miał on świadomość tego, że nie może uciec.II Biorąc do ręki grzebień czy szczotkę, pamiętajmy, że kołtuny tworzą się głównie od skóry zwierzęcia i w tych partiach ciała, które nieustannie mają styczność z ziemią – na podbrzuszu, łapach i portkach pod ogonem. Najmniej kołtuni się grzbiet i głowa, lecz to właśnie te miejsca są najczęściej czesane przez właścicieli, którzy uznają zasadę: wyczesany tułów = wyczesany pies. Nic bardziej mylnego.
III Kolejną sprawą bardzo utrudniającą czesanie w warunkach domowych jest zachowanie zwierzaka, który stara się ze wszystkich sił powstrzymać swego pana przed czesaniem – a to powarkiwaniem, a to piszczeniem, drapaniem czy gryzieniem, nie mówiąc już o spoglądaniu w oczy przymilnym wzrokiem. Niestety najczęściej każdy z tych sposobów sprawia, że przestajemy czesać. Skoro piszczy i gryzie to znaczy, że go boli, nie możemy więc sprawiać maleństwu bólu. Jeśli pozwolimy na takie zachowanie, to tym samym kreujemy przyszłe niechciane zachowania. Wszystko to obróci się wkrótce przeciwko nam. Pamiętajmy, że pies ma tak naprawdę dosyć wysoki próg bólu i delikatne czesanie jest czymś, co na pewno jest w stanie wytrzymać. Uzbrójmy się zatem w cierpliwość i do dzieła.IV Ważną zasadą jest czesanie zwierzaka przed kąpielą, a nie po niej, gdyż ciepła woda i mierzwienie sierści potrafią zbić sierść w trudne lub niemożliwe do rozczesania płaty kołtuny. Jeśli rozczeszemy psa lub kota przed kąpielą, da nam to gwarancję późniejszego idealnego wyczesania go.Szczotka czy grzebień?Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi oraz kosmetyków do psiej pielęgnacji. Poniżej mała charakterystyka niektórych z nichNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek:
Oprócz szczotek mamy duży wybór grzebieni czy trymerów:
Czesanie a linienieMówiąc o czesaniu, nie można pominąć sprawy sezonowego gubienia włosa, czyli linienia. Wiemy, że nie wszystkie psy gubią sierść. Maleńkie yorki, shih tzu, maltańczyki, nie gubią włosa, gorzej z psami, których futro sypie się praktycznie cały rok. M.in. golden retrievery czy labradory czesze się (trymuje) , by pozbawić je jak największej ilości martwego włosa. Do trymowania psów o gęstej szacie należy użyć pudlówki lub trymera hakowego, natomiast psy krótkowłose czeszemy gumowym grzebieniem lub klasycznym trymerem.
To podstawowy niezbędnik właściciela psa. Jeśli mamy problem z dbaniem o sierść pupila, warto udać się do dobrego salonu groomerskiego w okolicy i oddać sierść psa w profesjonalne ręce. Jednocześnie możemy poprosić o pomoc w doborze kosmetyków i narzędzi oraz krótki instruktarz domowej pielęgnacji.