Szczeniak w domu to wielka radość, ale razem z nim pojawia się także cała masa pytań. Jednym z nich jest zagwozdka: jak karmić małego pieska, aby wyrósł na zdrowego i szczęśliwego?Wielki apetyt w małym ciele
Podstawową rzecz, jaką należy wiedzieć o szczeniaczkach to fakt, że apetyt mają dużo większy od siebie samych. Mały pies ze względu na ilość spalanej energii ma zapotrzebowanie kaloryczne na wysokim poziomie. Ponad to niezmiernie ważnym składnikiem jego żywienia są odpowiednio zbilansowane makro i mikroelementy: białko, tłuszcze oraz pierwiastki wspomagające wzrost i rozwój.Krok po krokuPierwszym pokarmem psa jest mleko matki- pełnowartościowy posiłek zawierający substancje odpowiedzialne za zdrowie i układ odpornościowy. Od szóstego do ósmego tygodnia szczenię jest gotowe do stopniowej zmiany mleka na karmę. Pierwotnie najlepiej, aby była ona 1/5 dziennego żywienia, następnie 1/3 i tak stopniowo zwiększana do całkowitego odsadzenia od pokarmu matki. Jeśli decydujemy się na karmę suchą, należy ją zmieszać z wodą i zmielić na delikatna papkę.Ze względu na duży apetyt, ale delikatny układ pokarmowy oraz mały żołądek, dzienną porcję trzeba rozłożyć na kilka mniejszych posiłków podawanych regularnie. Szczenięta nie mogą mieć nieograniczonego dostępu do karmy, ponieważ grozi to przejedzeniem i problemami zdrowotnymi.Jaką karmę wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele karm dedykowanych szczeniakom. Przy wyborze najlepszej dla naszego małego przyjaciela należy zwrócić uwagę na zawartość makro oraz mikroelementów. Proporcje składników wpływają na prawidłowy rozwój małego organizmu.
Ważne uwagi
Pamiętajmy, że jeśli zapewniamy szczeniakowi pełnowartościową, dobraną karmę suplementacja nie jest wymagana, a czasem może zaszkodzić. Możliwość wprowadzenia dodatków z minerałami i witaminami należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Warto także dbać o różnorodność karmy: kształtu kawałków, konsystencji, zapachu tak, aby pies nie przyzwyczaił się do tylko jednego jej rodzaju. Ostatnia najważniejsza rzecz: nie śpieszmy się z przejściem psiaka na karmę dla dorosłych. W przypadku psów rasowych dorosłość określamy według wzorca, natomiast kundelki musimy obserwować. Psy małe osiągają dorosłość ok. 12 miesiąca natomiast duże nawet dopiero ok. 24 miesiąca życia.Żywienie szczeniaka wpływa na całe jego życie. Wybierz jego dietę świadomie- w przypadku wszelkich wątpliwości udaj się po poradę do weterynarza lub psiego dietetyka.