Większość chorób naszych pupili wymaga zmiany diety, zwłaszcza gdy schorzenia dotyczą układu trawiennego psa. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy nasz czworonożny przyjaciel ma kłopoty z wątrobą.
Wątroba jest jednym z najważniejszych i największym narządem wewnętrznym. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, gdyż jest gruczołem uczestniczącym w większości procesów metabolicznych (m.in. w: przemianach cholesterolu i żelaza), filtruje i oczyszcza krew (neutralizuje toksyny powstające w wyniku procesów trawienia – np. amoniak, który jest ubocznym produktem przemiany białek) oraz aktywnie uczestniczy w trawieniu białek i węglowodanów. Wydziela także żółć, która wspomaga proces trawienia tłuszczu.Niejednoznaczne objawyZaburzenia pracy wątroby u psa wpływają na funkcjonowanie całego układu trawiennego, powodując szereg objawów, które mają istotny wpływ na samopoczucie i zachowanie naszego pupila. Jednak nie są one oczywiste i czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest ich przyczyną.Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń pracy wątroby należą m.in.: brak apetytu, wymioty, biegunki i zaparcia, utrata masy ciała, smoliste odchody (wynik krwawień w układzie pokarmowym), krwawienia i wybroczyny na skórze i błonach śluzowych.Zaburzenia trawienia wpływają na niższą przyswajalność składników odżywczych, a sama choroba zwiększa zapotrzebowanie na energię potrzebną do zdrowienia. Tymczasem dyskomfort związany z wymiotowaniem sprawia często, że pupil nie chce jeść, co powoduje tzw. niedożywienie białkowo-energetyczne (bilans zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze jest ujemny z powodu dostarczania zbyt małej ilości jedzenia i słabej przyswajalności składników w stosunku do potrzeb).Chora wątroba u psa może być przyczyną m.in. encefalopatii wątrobowej. Choć to zaburzenie neurologiczne, jego przyczyną jest zaawansowane, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, która nie nadąża z usuwaniem amoniaku z krwi zwierzęcia (jak pisaliśmy wyżej – powstaje on w wyniku przemian białka, w wątrobie jest on przekształcany w mocznik, który następnie wydalany z organizmu wraz z moczem). Wśród najczęstszych objawów tej choroby wymienić należy apatię oraz zmiany w zachowaniu – od niestandardowej uległości po nietypową dla pupila agresję.
W ekstremalnej sytuacji mogą wystąpić objawy padaczki (drgawki), a nawet śpiączka.Kiedy podejrzewamy u pupila problemy z wątrobą, należy skonsultować się z weterynarzem prowadzącym. To,czy przyczyną nietypowego zachowania bądź innych objawów są zaburzenia w pracy wątroby, wyjdzie w badaniach biochemicznych krwi (tzw. próby wątrobowe). Warto też zrobić USG wątroby, dzięki któremu można wykryć uszkodzenia tego narządu (np. zwłóknienia, marskość), nawet jeśli badania krwi nic niepokojącego nie wykazują.Dieta przyjazna wątrobiePoza leczeniem farmakologicznym, ważna jest zmiana sposobu żywienia pupila. Wiele schorzeń wątroby bierze się bowiem z niewłaściwej diety lub podawania psom leków z domowej apteczki, tymczasem właściwa dieta nie tylko łagodzi objawy, ale także przyspiesza proces powrotu do zdrowia.
W czasie choroby lepiej zwiększyć częstotliwość posiłków – z 2-3 na 4-6 dziennie przy jednoczesnym zmniejszeniu ich objętości, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Posiłek powinien odbywać się w spokoju i trwać nie dłużej niż 30 minut. Po tym czasie należy pupilowi zabrać miskę – pozwoli nam to m.in. kontrolować ilość spożywanego pokarmu, zapobiec ewentualnemu psuciu się jedzenia zalegającego w misce oraz uregulować pracę układu trawiennego. Jedzenie powinno być przede wszystkim świeże, smaczne i apetycznie dla psa pachnieć tak, aby zachęcało go do jedzenia.Psy z chorobami wątroby mogą tolerować większe ilości tłuszczu (30-50% energii z diety) niż wcześniej przypuszczano, a więc obniżenie jego zawartości w pokarmie u pacjentów z chorobami wątroby nie jest uzasadnione. Wyjątkiem są zwierzęta przejawiające zaburzenia w przyswajaniu tłuszczu (np. przy towarzyszącej zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki czy niedrożności dróg żółciowych). Umiarkowana zawartość tłuszczu w diecie znacznie podwyższa smakowitość karmy. Tłuszcze są także znacznym źródłem energii, a wysoka koncentracja energii rekompensuje zmniejszony apetyt. Poziom białka w diecie powinien być dostosowany do stanu zwierzęcia i stopnia uszkodzenia wątroby. Brak jest uzasadnienia dla obniżenia podaży białka u zwierząt z chorobami wątroby, z wyjątkiem objawów nasilonej encefalopatii wątrobowej. Poziom białka jest często nieodpowiednio zmniejszany, w obawie przez wywołaniem hiperamonemii. Jest to błędne postępowanie, gdyż przyczynia się do pogłębiania zaburzeń. Nadmierne ograniczenie poziomu białka w diecie może nasilać katabolizm białek ustrojowych i utratę masy mięśniowej, co zwiększa ryzyko rozwoju encefalopatii wątrobowej. Dlatego dostarczenie wysokiej jakości, dobrze przyswajalnego białka ma kluczowe znaczenie dla poprawy stanu zdrowia pacjenta. W związku z tym zapotrzebowanie na białko jest normalne lub nawet wyższe. Jeśli decydujemy się na serwowanie choremu pupilowi przysmaków, aby zachęcić go do jedzenia w sytuacji braku apetytu, ważne by nie zawierały one zbyt dużej ilości tłuszczu i białka. Z naszej bogatej oferty przekąsek dobrym rozwiązaniem może być przysmak low fat - filet z piersi kaczej / lub przekąski z linii ZDROWIE, zawierające łatwo przyswajalne białko.