Każdy z nas indywidualnie podejmuje decyzję, w jaki sposób karmi swojego czworonożnego przyjaciela. Jednak bez względu na to, na jaką dietę się ostatecznie zdecydujemy, jest kilka rzeczy, które warto na temat mięsa dla psa wiedzieć.
Do tego, że pies jest z natury drapieżnikiem nikogo przekonywać nie trzeba. Jednak zdania na temat tego, jakiego rodzaju mięso – przetworzone czy surowe, oraz jakiego gatunku (wołowina, jagnięcina, drób, etc.) podawać pupilowi są podzielone. Zwolennicy kontrowersyjnej diety typu BARF (skrót od ang. Bones And Raw Food – surowe kości i mięso) uważają, że dieta, której podstawowym składnikiem jest surowe mięso jest jedynym prawidłowym sposobem odżywiania pupili. Z kolei właściciele czworonogów, którzy karmią swoje zwierzaki karmą ze sklepu w większości przypadków traktują surowe mięso jako ewentualny dodatek do diety, uatrakcyjniający codzienne posiłki.Różnorodność ma znaczenieMięso to nic innego jak mięśnie szkieletowe (wraz z przyległymi tkankami) oraz narządy wewnętrzne (typu wątroba, serce czy płuca). Ich
podstawowymi składnikami są woda, pełnowartościowe białko i tłuszcze. Słowo „pełnowartościowe” oznacza, że białko zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy do prawidłowego rozwoju organizmu, dlatego jest bardzo ważnym składnikiem diety. Mięso – w zależności od gatunku – różni się składem, a więc zawiera zróżnicowaną ilość poszczególnych aminokwasów, witamin i składników mineralnych, dlatego ważne jest, aby pupila nie karmić tylko jednym rodzajem mięsa, bo może to spowodować niedobór lub nadmiar konkretnych składników.Podawanie mięsa różnych gatunków zwierząt powinno dostarczyć wszystkich niezbędnych aminokwasów. Jednak warto pamiętać, że psia dieta powinna składać się także z innych surowców, które uzupełnią pokarm o potrzebne organizmowi tłuszcze, składniki mineralne i witaminy. Przykładowo: mięso oraz podroby zawierają dużo fosforu i niewielkie ilości wapnia, powodują tym samym niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Dlatego wapń trzeba dostarczyć z innych źródeł. W przeciwnym razie, niedobór tego makroelementu może doprowadzić między innymi do problemów z układem kostnym. Przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie mięso dla psa wybrać, należy uwzględnić jego skład i uzupełnić dietę o pozostałe niezbędne surowce, które razem stworzą zbilansowany posiłek. Warto w tej sprawie skonsultować się ze specjalistą.Surowe czy gotowane?
Specjaliści od psiej diety w niektórych przypadkach odradzają podawanie wieprzowiny, ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto surowe mięso wieprzowe oraz dziczyzna (pochodzącą z dzika) mogą zawierać niebezpieczne dla psów wirusy, wywołujące chorobę Aujeszky’ego (inaczej: wścieklizna rzekoma, czyli wirusowa choroba zakaźna atakująca ssaki, przede wszystkim zwierzęta gospodarskie, niegroźna jednak dla człowieka), dlatego odradza się podawanie go psom na surowo. Również drób (mogący zawierać bakterie chorobotwórcze, np. Salmonella, Listeria) należy najpierw ugotować. Dzięki obróbce termicznej niszczone są wirusy i bakterie, mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego i psa. Mięso należy gotować w wodzie bez przypraw i soli. Powinno być świeże – takie, jakie sami przyrządzilibyśmy dla siebie.W diecie psa można również stosować ryby, oczywiście bez ości, najlepiej morske, ponieważ ich mięso jest bogate w kwasy omega 3 i 6, fosfor i witaminy A i D Ryby również podajemy po obróbce termicznej, ze względu na możliwą obecność pasożytów oraz tiaminazy – substancji niszczącej witaminę B1 (występującej u niektórych gatunków ryb.Jeśli decydujemy się na podawanie psu mięsa w postaci gotowych przysmaków dla psów, zawsze sprawdźmy skład na opakowaniu – im krótsza lista składników, im więcej mięsa w przekąsce, tym lepiej. Poza tym na opakowaniu zazwyczaj znajdziemy informację o zalecanej dawce – postępowanie zgodnie z instrukcją pozwala uniknąć nadmiaru energii i określonych składników w diecie.
Zdecydowanie natomiast odradzamy karmienie pupili mięsem, które zostało nam z obiadu, gdyż jest zazwyczaj mocno przyprawione. Przyprawy, bez których my nie wyobrażamy sobie obiadu, dla zwierzaka są niewskazane, np. pieprz może podrażnić żołądek, a gorczyca zawiera trujące dla pupila w większych ilościach olejki eteryczne i glikozydy (podrażniają układ oddechowy i pokarmowy). Cebula, z którą często łączymy mięso, jest toksyczna dla psa. Z podobnych przyczyn nie należy podawać pupilom mięsa w postaci wędlin, bo zawierają zbyt dużo soli, pieprzu i środków konserwujących (podrażniają żołądek).Dobre, lecz nie za dużo Podroby zawierają dużo łatwo przyswajalnego białka, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Jednak ze względu na stosunkowo dużą zawartość fosforu (zwłaszcza w stosunku do wapnia), należy kontrolować ilość, jaką podajemy zwierzęciu. Tak, jak w przypadku mięsa, również w przypadku podrobów, ważne jest jednak, żeby zapewnić ich różnorodność w diecie i nie poprzestawać na jednym rodzaju. Powinny one jednak stanowić uzupełnienie psiego menu niż jego podstawę.Do najcenniejszych pod względem wartości odżywczych podrobów należą:- serca – zbudowane z tkanki mięśniowej, są bogate m.in. w fosfor, cynk i żelazo- wątróbka – cechuje ją wyjątkowo duża zawartość witamin, m.in. A,E,K oraz z grupy B- nerki – pod względem zasobności w witaminy są zbliżone do wątroby, jednak ich ilość jest mniejsza, toteż trudniej je przedawkować.
Wątroba i nerki nie mają najlepszej prasy wśród internetowych specjalistów, gdyż wiele osób uważa, że kumulują się w nich toksyczne substancje (są postrzegane jako „filtry” organizmu). Tymczasem to narządy bardzo pożyteczne, które dezaktywują szkodliwe substancje, rozkładając je, dzięki czemu są one wydalane z organizmu na przykład w postaci moczu.Na pytanie, jakie podroby dla psa są najlepsze nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Dlaczego? Bo każdy pies ma inną dietę, a więc to, czy i jakie podroby będziemy mu podawać, powinno uwzględniać skład pozostałych posiłków. Jedno jest pewne: tak jak w przypadku człowieka, tak i dla naszych pupili najzdrowsza dieta to dieta urozmaicona.