Jak często karmić psa?

Dzielenie się jedzeniem jest sposobem na okazanie psu uczucia. Chcemy sprawić mu przyjemność – dajemy coś smacznego. Jest zdenerwowany – podajemy przysmaczek w charakterze odstresowywacza. Zrobi coś, na czym nam zależy – dostaje smaczną przekąskę w ramach nagrody za dobre sprawowanie. Jak ze wszystkim, tak i z karmieniem psa nie należy przesadzać, bo można mu niechcący zrobić krzywdę. Otyły pies żyje krócej

jak często karmić siedzące psy

Ile razy dziennie karmić psa? To pytanie zadał sobie przynajmniej raz w życiu chyba każdy właściciel czworonoga. Pewne jest to, że zbyt częste i zbyt obfite karmienie pupila może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości, która jest dla zwierząt bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Bo jest przyczyną wielu poważnych schorzeń – od kłopotów z układem kostnym i stawami, przez choroby układu krążenia i problemy oddechowe, po cukrzycę i zaburzenia w odporności, a nawet – u suk – guzy na gruczole sutkowym. Otyłemu psu trudniej się poruszać, więc większość czasu spędza na posłaniu. To z kolei powoduje zwolnienie metabolizmu i niedotlenienie, co skutkuje ospałością, brakiem energii, a w skrajnych przypadkach apatią. Co więcej, badania dowodzą, że pies z nadwagą żyje średnio 2 razy krócej niż inni przedstawiciele tej samej rasy o prawidłowej wadze.Niestety, przyglądając się psom spacerującym po mieście, zaobserwowaliśmy niebezpieczną tendencję – są coraz grubsze. Ile jedzenia zatem należy dawać psu, aby zapewnić mu optymalną masę ciała? Zazwyczaj na opakowaniach z psim jedzeniem znajdziemy szczegółowe informacje o kaloryczności karmy, jej składzie, a także zalecanej dziennej dawce. Dorosły – 2 lub więcej razy dziennie

jak często karmić pies miska z karmą

Psy trzeba kochać i karmić mądrze, bo folgowanie im niczego dobrego nie przyniesie. Jak często karmić psa? To zależy od wieku i stanu fizjologicznego. Zasada jest taka, że dorosłe psy karmimy dwa, trzy lub nawet cztery razy dziennie. Wiele zależy od rodzaju pożywienia (karmy suche lub mokre). Psom otyłym podaje się więcej, mniejszych posiłków, co ułatwia proces odchudzania. W każdym przypadku, ważne jest, aby godziny podawania posiłków były regularne, a więc pies powinien dostawać pokarm o stałych porach dnia. Jeśli decydujemy się na częstsze posiłki, to dzienną dawkę należy proporcjonalnie podzielić na mniejsze porcje. Często robimy tak, bo martwimy się, że pies będzie głodny. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się zachowanie 2 lub 3-posiłkowego cyklu karmienia zwierzęcia i podawanie mu między posiłkami specjalnych przekąsek dla czworonoga. Smaczne, zdrowe psie przysmaki są świetnym i bezpiecznym – jeśli oczywiście będą dawkowane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu – sposobem na uzupełnienie psiego jadłospisu. Z naszych konsultacji ze specjalistami od psiej diety i lekarzami weterynarii wynika, że przysmaki powinny stanowić nie więcej niż 10-15% dziennej dawki żywieniowej psa, a także, że należy je wprowadzać stopniowo, jednocześnie zmniejszając porcje głównych posiłków.Szczeniaki – 3 i więcej razy dziennieŻywienie szczeniaków jest trochę bardziej skomplikowane, bo w zależności od fazy rozwojowej mają różne potrzeby – rosną, więc potrzebują więcej energii. Na pewno należy je karmić częściej niż dorosłe psy, jednak to ile razy dziennie i czym warto przedyskutować z lekarzem weterynarii, bo to ma ścisły związek z wiekiem. Młode pieski do 6 miesiąca życia zazwyczaj powinny dostawać 4-5 posiłków dziennie, starsze – trzy. Na posiłek zwierzę powinno mieć 20-30 minut, po tym czasie należy zabrać mu miskę. W ten sposób uczymy je, że są stałe pory na jedzenie, dbamy o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Ważne też, aby po każdym posiłku dokładnie umyć miskę w celu uniknięcia rozwoju drobnoustrojów w resztkach jedzenia (młode psy mają szczególnie delikatny układ pokarmowy).Szczenięta nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia, więc nie dosypujmy im stale jedzenia do miseczki. Dlaczego? Bo nie będziemy mieć kontroli nad tym, ile zjadają.Regularność? Na zdrowie!

jak często karmić pies w wodzie

Wiedząc już, jak często karmić psa, należy pamiętać, aby podawać pupilowi posiłki regularnie, o stałych porach. Po pierwsze dlatego, że daje mu to poczucie bezpieczeństwa – nawet jeśli czuje łaknienie w międzyczasie, to wie, że jedzenie wkrótce pojawi się w misce, bo jest przyzwyczajony do pewnego rytmu posiłków. Po drugie – reguluje wydzielanie się soków trawiennych, co skutkuje prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Regularne żywienie sprzyja także regularnym wypróżnieniom, co pozwala optymalnie zaplanować spacery pupila i uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie do domu z pracy. W tym kontekście warto też unikać nagłych zmian w psim jadłospisie, które mogą być przyczyną problemów gastrycznych: zaburzeń trawienia, niestrawności, skrętu żołądka, etc.Po jedzeniu – odpoczynekNie należy karmić zwierzaka tuż przed samym spacerem, ani zaraz po przyjściu do domu z przechadzki. Po powrocie należy odczekać przynajmniej 15-20 minut. Z kolei przed spokojnym spacerem pies powinien zjeść godzinę wcześniej, a jeśli zabieramy go na trening lub jako towarzysza w joggingu, to nawet kilka godzin przed tego typu wysiłkiem. W przypadku aktywności po jedzeniu psy są podobne do ludzi – po posiłku rośnie chęć na odpoczynek, na ruch przychodzi ochota kilka godzin później, kiedy w wyniku procesów trawienia otrzymają zastrzyk energii.

jak często karmić pies na kanapie

Podobne Artykuły

Strona główna bloga
Klikając „Akceptuj", zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.